2030′DA 3.5 MİLYON KİŞİ OLACAĞIZ

Hürriyet Bursa 22.03.2013 Bursa İli Uzun Dönemli Nüfus Kestirimi’ çalışmasında elde edilen sonuçlara göre; Bursa’nın 2030 yılındaki nüfusunun 3 milyon 389 bin 520 olarak öngörülüyor. Bu projeksiyona göre, sanayi ve tarım sektöründe istihdamın azalacağı belirtildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yüksek yaşam kalitesi vizyonu ile yaklaşık 60 akademisyenin koordinatörlüğünde tüm toplum katmanlarının görüşleri alınarak şekillenen 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının katılımcılık açısından Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Hazırlanan plan taslağına göre, 2030 yılında Bursa’nın nüfusu 3 milyon 389 bine çıkacak. Projeyi hazırlayan uzmanlara göre, mevcut imar alanları ve sanayi bölgeleri Bursa’ya yeter. Kentsel dönüşüm ise parça parça yerine bu plan çerçevesinde bütünlük içinde uygulanmalı.

KENTİN PAYDAŞLARI

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 60′a yakın akademisyenin koordinasyonunda kentin tüm paydaşlarının görüş ve önerileriyle şekillenen 2030 yılı 1/100.000 Ölçekli İl Çevre Düzeni taslak planı, düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Dobruca Sosyal Tesisleri’nde yapılan sunumda Proje Koordinatörü İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Başkam Prof. Dr. Handan Türkoğlu, yoğun emek harcanarak hazırlanan plan hakkında bilgiler verdi.

KENTİN ORTAK ÇALIŞMASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe. sunum öncesi yaptığı konuşmada, Bursa’nın geleceği açısından büyük önem taşıyan ve geleceğe dönük ana kararların alındığı çalışmanın planlamada katılımcılık açısından Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Çalışmalar kapsamında bugüne kadar proje paydaşları ve toplumun farklı katmanları ile 180 toplantı yapıldığını ve bu toplantılara 2 bin 780 kişinin katıldığım belirten Başkan Altepe, “Bu tür çalışmalarda en fazla konuşulan konulardan biri de katılımcılık olmadığıdır. Birilerinin gelip planları yaptığı söylenir. Ancak biz 20 danışman akademisyen ve 60 akademisyenin katkılarıyla yaptığımız bu planlamada toplumun tüm kesimlerine ulaştık. Büyükşehir Belediyesi, Valilik, ilgili kamu kurumları, meslek odaları, akademik odalar, işadamları, basın mensupları bu konuda katkı koyacak kim varsa hepsinin katılımı sağlandı” dedi.

KORUMA ODAKLI PLANLAMA

Proje Koordinatörü İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Handan Türkoğlu da, Planlamaya katkı veren tüm çalışma gruplarının belirli temel ilkeler üzerinden hareket ettiğini dile getiren Türkoğlu, su kaynakları, orman alanları ve tarım alanlarının ağırlıklı olarak korunmasını öngördüklerini kaydetti. Şehirciliğin bir numaralı temel ilkesinin ‘hava koridorları olduğunu ifade eden Türkoğlu, “Çalışmalar kapsamında Bursa’nın hava akışlarını oluşturan hava koridorları çıkarıldı. Buraları şehrin akciğeri olarak düşünebiliriz.

SAKINCALI ALANLARA YERLEŞİM

Bu koridorlar yerleşime açılmış olsa bile boşaltılması ve buraların rekreasyon alanlarına dönüştürülmesi kentin gelecegi açısından önemli. Yine konut grubumuzun yaptığı çalışmalarda zemin acısından sakıncalı ve düzensizlik yapılaşma acısından Bursa’nın karnesi maalesef zayıf. Doğal değerler üzerine ve sakıncalı alanlar üzerine yerleşmeler var. Düzensiz alanların önemli bir kısmı da tarım alanları üzerinde. Yine konut alanlarının yüzde 89′u yer bilimleri acısından sakıncalı alanlarda bulunuyor” diye konuştu. Kentsel dönüşümün mutlaka üst ölçekli planlar doğrultusunda ele alınması gerektiğini dile getiren Türkoğlu, “Kentsel dönüşüme Yıldırım ve Osmangazi gibi yoğun yapılaşmış, düzensiz ve sakıncalı alanlardan başlamanın uygun olduğunu düşünüyoruz. Dönüşüm mutlaka üst ölçekli planlarla ele alınmalı. Parça parça yapılan dönüşüm uygulamaları birbirinden kopuk olacak ve sonradan çeşitli sorunlara yol açabilir” dedi. Yeni bir sanayi alanı öngörmediklerini, mevcut sanayi alanlarındaki boş yerlerin değerlendirilmesi sadece çevreye zarar veren ve riskli alanlarda bulunan sanayi bölgelerinin taşınması gerektiğini ifade Türkoğlu, Mustafakemalpaşa, Karacabey, İnegöl ve Yenişehir’de tarıma dayalı sanayinin gelişmesi gerektigini vurguladı,