BU PLAN BURSA’NIN YOL HARİTASI OLACAK

Olay Gazetesi 22.03.2013 Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 danışman hoca ve 60 akademisyenin koordinasyonunda hazırlanan, kentin tüm paydaşlarının görüş ve önerileriyle şekillenen 2030 yılı 1/100.000 Ölçekli  Çevre Düzeni taslak planı, kamuoyuna tanıtıldı.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK

Planların sunumu öncesinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu planların Bursa’nın geleceği açısından büyük önem taşıdığım belirterek, katılımcılık açısından Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Çalışmalar kapsamında bugüne kadar proje paydaşları ve toplumun farklı katmanları ile 180 toplantı yapıldığını ve bu toplantılara 2 bin 780 kişinin katıldığının altım çizen Altepe, “Bu tür çalışmaların her zaman katılımcılıktan uzak olduğu ve birilerinin gelip planlan yaptığı söylenir. Ancak biz 20 danışman hoca ve 60 akademisyenin katkılarıyla yaptığımız bu planlamada toplumun tüm kesimlerine ulaştık. Büyükşehir Belediyesi, Valilik, ilgili kamu kurumlan, meslek odalan, akademik odalar, işadamları, basın mensupları bu konuda katkı koyacak kim varsa hepsinin katılımı sağlandı” diye konuştu. En büyük hedeflerinin bu planın uygulanması olduğuna dikkat çeken Altepe “Bu planlar kentin geleceğini belirleyecek ve yol haritası olacak. Bu planı uzmanlar, akademisyenler yaptı biz değil. Yönlendirme olmadı. O nedenle gerçek tablolar var. Kentin sahip çıkması gerekiyor. En büyük hedefimiz de yüksek oranda uygulanması” dedi.

YAŞAM KALİTESİ YÜKSEK BURSA

Proje Koordinatörü İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Başkanı Prof.Dr. Handan Türkoğlu da, plan hakkın’da bilgiler verdi. Tarımdan sanayiye, depremsellikten yapı stoğuna kadar Bursa’nın mevcut durumunun rakamsal olarak ortaya konulduğunu, planlamanın da hem fiziksel hem de ekonomik ve sosyal dengeler gözetilerek yapıldığını ifade eden Türkoğlu, “Ortak vizyonumuz ise doğal ve kültürel zenginliğini koruyan ve yaşatan, sektörel çeşitliliğini insan, çevre ve bilgi odaklı geliştiren ve yöneten, rekabet gücüne sahip, yenilikçi, yaşam kalitesi yüksek, güvenli ve bölgesinde öncü Bursa” diye konuştu. Şehirciliğin bir numaralı temel ilkesinin ‘hava koridorları’ olduğunu vurgulayan Türkoğlu, “Çalışmalar kapsamında Bursa’nın hava akışlarını oluşturan hava koridorları çıkarıldı. Buraları şehrin akciğeri olarak düşünebiliriz. Bu koridorlar yerleşime açılmış olsa bile boşaltılması ve buraları rekreasyon alanlarına dönüştürülmesi kentin geleceği açısından önemli. Zemin açısından sakıncalı ve düzensizlik yapılaşma açısından Bursa’nın karnesi maalesef zayıf. Hem düzensizlik, hem yüksek yoğunluk riski artıyor. Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinin sakıncalı olduğunu söyleyebiliriz. İnegöl ve Gemlik sakıncalı. Hepimiz dağ bölgelerine taşınacağız gibi gözüküyor” diye konuştu.

YENİ SANAYİ ALANI YOK

Planda, yeni bir sanayi alanı öngörmediklerini, mevcut sanayi alanlarındaki boş yerlerin değerlendirilerek, çevreye zarar veren ve riskli alanlarda bulunan sanayi bölgelerinin taşınması gerektiğini ifade eden Türkoğlu, Mustafakemalpaşa, Karacabey, İnegöl ve Yenişehir’de tarıma davalı sanayinin gelişmesi gerektiğini belirtti. Yaptıkları çalışmada, Bursa’nın 2030 yılındaki nüfusunu 3 milyon 389 bin 520 olarak öngördüklerini belirten Türkoğlu, sanayi ve tarım sektöründe istihdamın azalacağını, turizm ve hizmetler sektöründe ise istihdam artışı yaşanacağına dikkat çekti.