BURSA’NIN 2030 HEDEFİ YÜKSEK YAŞAM KALİTESİ

Yeni Dönem Gazetesi 22.03.2013 Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan ve 60′a yakın akademisyenin koordinasyonunda kentin tüm paydaşlarının görüş ve önerileriyle şekillenen 2030 yılı 1/100.000 ölçekli İl Çevre Düzeni taslak planı, düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Dobruca Sosyal Tesisleri’nde yapılan sunumda Proje Koordinatörü İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Handan Türkoğlu, yoğun emek harcanarak hazırlanan plan hakkında bilgiler verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sunum öncesi yaptığı konuşmada, Bursa’nın geleceği açısından büyük önem taşıyan ve geleceğe dönük ana kararların alındığı çalışmanın planlamada katılımcılık açısından Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Planı ‘kentin ortak çalışması’ olarak nitelendirilen Altepe, kentin geleceği açısından bu planlamaya herkesin uyması gerektiğini söyledi.

STANDART ARTACAK

Proje Koordinatörü İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Başkanı Prof.Dr. Handan Türkoğlu, tarımdan sanayiye, depremsellikten yapı stoğuna kadar Bursa’nın mevcut durumunun rakamsal olarak ortaya konulduğunu, planlamanın da hem fiziksel hem de ekonomik ve sosyal dengeler gözetilerek yapıldığını ifade etti. Türkoğlu, “Ortak vizyonumuz ise doğal ve kültürel zenginliğini koruyan ve yaşatan, sektörel çeşitliliğini insan, çevre ve bilgi odaklı geliştiren ve yöneten, rekabet gücüne sahip, yenilikçi, yaşam kalitesi yüksek, güvenli ve bölgesinde öncü Bursa” dedi.

KORUMA ODAKLI PLANLAMA

Planlamaya katkı veren tüm çalışma gruplarının belirli temel ilkeler üzerinden hareket ettiğini dile getiren Türkoğlu, su kaynakları, orman alanları ve tarım alanlarının ağırlıklı olarak korunmasını öngördüklerini kaydetti. Şehirciliğin temel ilkesinin ‘hava koridorları’ olduğunu belirten Türkoğlu, “Bursa’nın hava akışlarını oluşturan hava koridorları çıkarıldı. Buraları şehrin akciğeri olarak düşünebiliriz. Bu koridorlar’ yerleşime açılmış olsa bile boşaltılması ve buraların rekreasyon alanlarına dönüştürülmesi kentin geleceği açısından önemli” dedi.

DÖNÜŞÜMDE BÜTÜNLÜK

Kentsel dönüşümün mutlaka üst ölçekli planlar doğrultusunda ele alınması gerektiğini dile getiren Türkoğlu, “Kentsel dönüşüme Yıldırım ve Osmangazi gibi yoğun yapılaşmış, düzensiz ve sakıncalı alanlardan başlamanın uygun olduğunu düşünüyoruz. Dönüşüm mutlaka üst ölçekli planlarla ele alınmalı. Parça parça yapılan dönüşüm uygulamaları birbirinden kopuk olacak ve sonradan çeşitli sorunlara yol açabilir” dedi. Yeni bir sanayi alanı öngörmediklerini, mevcut sanayi alanlarındaki boş yerlerin değerlendirilmesi sadece çevreye zarar veren ve riskli alanlarda bulunan sanayi bölgelerinin taşınması gerektiğini söyleyen Türkoğlu, Mustafakemalpaşa, Karacabey, İnegöl ve Yenişehir’de tarıma dayalı sanayinin gelişmesi gerektiğini vurguladı. 2030 NUFUSU: 3,4 MİLYON Bursa’da 1998′de hazırlanan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında hedeflenen nüfus tahmininin 2005 yılı için öngörülen nüfusunun 3 milyon 150 bin olduğunu, ancak bu rakama günümüzde bile ulaşılamadığını belirten Türkoğlu, Bursa İli Uzun Dönemli Nüfus Kestirimi çalışması sonuçlara göre; Bursa’nın 2030′daki nüfusunun 3 milyon 389 bin 520 olarak öngörüldüğünü belirtti. Türkoğlu, sanayi ve tarım sektöründe istihdamın azalacağını, turizm ve hizmetler sektöründe ise istihdam artışı yaşanacağına dikkat çekti.