BURSA’NIN ANAYASASINDA HERKES SÖZ SAHİBİ

Bursa Hayat Gazetesi 17.08.2011

Bursa’nın ‘imar anayasası’ olarak kabul edilen ’1/100.000 ölçekli Bursa Çevre Düzeni Planı’hakkındaki tüm veriler www.bursacevreduzeniplani.org adlı sitesi ile kamuoyuna sunuldu. Vatandaşlar görüş ve düşüncelerini site aracılığıyla ilgililere aktarabilecek. Büyükşehir Belediyesi ve Bursa İl Özel İdaresi tarafından kentin imar anayasası olarak kabul edilen ve Bursa’nın geleceğini şekillendiren 1/100 000 ölçekli Bursa Çevre Düzeni Planı hazırlanma çalışmalarında önemli bir noktaya  gelindi.

Plan hazırlanma sürecinde bugüne kadar bini aşkın kişi, 300′ü aşkın sivil toplum kuruluşu, sektör temsilcisi, meslek odası benzeri kurum ve kuruluş ile bilgi alışverişinde bulunuldu.

HALKLA PAYLAŞMA NOKTASI

Bursa’nın geleceğini şekillendirecek planın hazırlık sürecini bizzat yöneten Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, bugüne kadar elde ettiği tüm bilgileri de internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna açtı.

Meslek odaları, ilgili kişiler, kuruluşlar ve kamuoyu ile buluşma ve paylaşma noktası olarak hayata geçirilen www.bursacevreduzeniplani.org sitesinden planla ilgili öneriler alınacak.

Bursa Büyükşehir Belediye’nin www.bursa.bel.tr adlı web sayfasından  da ulaşılabilen siteye, çeşitli kamu kuruluşlarının web sayfaları üzerinden de link verilmesi planlanıyor. Bursa Çevre Düzeni Planı için açılan web sayfasında Bursa ile ilgili üst ölçekli planların ilgili süreçler, bilgiler, vatandaşaların görüş ve önerilerini iletilebileceği ‘iletişim kutusu’ ve ‘anket bölümleri yer alıyor.