BURSA’NIN ANAYASASINI BURSALILAR YAZACAK

Kent Gazetesi 04.01.2012 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,1/100000 ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planının Bursa’nın geleceği, anayasası ve yol haritası’ olduğunu söyleyerek, “Geleceğimiz için , herkesin uyması gereken bir yol haritasını belirlemeye çalışıyoruz” dedi.
Kentin geleceğine Bursalı yön verecek. 1/100000 Ölçekli İl Çevre Düzeni Planının ‘Bursa’nın geleceği ve anayasası’ olduğunu söyleyen Başkan Altepe,”Geleceğimiz için herkesin uyması gereken bir yol haritasını belirlemeye çalışıyoruz” dedi. Büyükşehir Belediye Başkam Recep Altepe, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) gerçekleştirilen 1/100000 ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni planı 2. vizyon toplantısında, Bursa’nın özelliklerinin öne çıkarılması gerektiğini söyledi. Planla ilgili bilgiler veren Başkan Altepe,”Bursa’mızın geleceği, anayasası ve yol haritası olan l/100000′lik planlarla ilgili vizyon belirleme çalıştayını gerçekleştiriyoruz. Bizim gibi bizden sonraki nesiller de Bursa da yaşayacak. Geleceğimiz için herkesin uyması gereken bir yol haritasını belirlemeye çalışıyoruz. Bursa, her türlü nimeti, özelliği ve birikimi olan bir turizm şehri… Şimdiden sonra Bursa’nın ne yönde gelişeceğine burada tüm kent dinamikleriyle Bursa karar verecek” diye konuştu.

NİTELİKLİ KONUT ALANLARI OLSUN

Başkan Altepe, Bursa’nın son yıllarda çok hızlı bir şekilde geliştiğini ifade ederek, “Bursa’nın merkezi bugün 2 milyon oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler Bursa’nın yaşanabilir, sağlıklı ve ulaşılabilir bir kent olması yolunda çalışmalarımızı sürüyoruz” dedi. Sanayi ile konut alanlarının iç içe olmasını istemediklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Şehir içindeki alanlar nitelikli konut alanı  olsun. Yeteri kadar yükümüzü aldık, bundan soma Bursa’da çok fazla nüfus artışı olmamalı. Şehir içindeki bölgelerin yenilenmesini hedefliyoruz. Yatırım yapılacaksa sıcaksu öncelikli olmalı, bu alanlar düzenlenmeli ve dalga dalga bu yatırımlar yayılmalı. Halkın beklentisi de bu yönde. Bugünkü semtlerin yerini çağdaş nitelikli semtler alabilir” diye konuştu, öncelikle kentin merkezindeki düzenlemelerde dönüşüm yapılmasının önemli olduğunu da dile getiren Başkan Altepe, dönüşümün yapılmasının deprem yasasına da katkı sağlayacağına inandığını ifade etti