GELECEĞİN BURSA’SI İÇİN HERKES GÖREVE

Olay Bursa 04.12.2011  Bursa’nın vizyon sahibi bir Kent olması için çalıştıklarını belirten Başkan Altepe, kentin geleceğe taşınmasında herkese   büyük görev düştüğünü söyledi. Bursa’nın anayasası mercek altında Bursa’nın vizyon sahibi bir kent olması için çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin geleceğe taşınmasında herkese büyük görevler düştüğünü söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa İl Özel İdaresi tarafından, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’na göre ortaklaşa hazırlanan “1/100000 Ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı” çalışmaları hakkında Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bir toplantıyla bilgi verildi. Bursa’nın vizyon sahibi bir kent olması için çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent dinamikleriyle sivil toplum kuruluşlarının da plana destek verdiğini ifade etti. Bu planların ‘kentin anayasası’ olduğunu vurgulayan Altepe, “Şehrin geleceğini sağlıklı bir şekilde planlayalım. Bu konuda çalışmalarımızı şeffaf bir ortamda sürdürüyoruz. Geleceğimizi sağlıklı bir şekilde planlayalım istiyoruz” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Herkes burada elini taşın altına koysun istiyoruz” dedi.

GELECEĞİ DÜŞÜNÜYORUZ

Bursa’nın hızlı büyüyen bir şehir olduğunu kaydeden Altepe, geleceği düşünerek adımlar atmaları gerektiğini ifade etti. Çalışmalarda paylaşımı ve katılımı sağlamayı amaçladıldanna dikkat çeken
Altepe, ‘Sanayii ve üreten bir şehir olan Bursa tek yönlü gelişiyor. Kentimizin daha teknolojik ürünler üretmesi gerekir.  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel de, ilin gelişimini kontrol eden durumlarda bu planların etkisine dikkati çekerek, planların kenti daha sağlıklı ve bilimsel yönden ele alınmasını sağlayacağını söyledi. Türkiye ve Bursa’nın gelişimi dikkate alındığında, yeni ve sağlam bir çalışmanın hayata geçirildiğini ifade eden Demirel, fiilen başlayan çalışmaların Haziran 2012′de tamamlanacağını bildirdi. Konuşmaların ardından Şehir Plancısı Uluay Koçak Güvener, yapılmaya başlanan plan çalışmalarının teknik detaylarıyla ilgili bilgiler verdi. Teknolojiyi kullanan sanayiye ihtiyaç var. Bursa bir tarih başkenti, önemli bir turizm şehri de olabilir. Bundan sonraki vizyonun Bursa’nın çağdaş bir turizm kenti olması için planlanması gerekir. Araziyi ve imkanları en iyi şekilde kullanmak hakkımız. Bu nedenle 1/100.000 ölçekli Bursa İl Çevre Planını çok önemsiyoruz” diye konuştu.