GELECEK BİZİMDİR

Bursa Haber 04.12.2011 Başkan Recep Altepe, Bursa’nın sanayi şehri özelliğinin yanı sıra turizm zenginlikleri ile ön plana çıktığını belirterek, “Kentin geleceğini hep birlikte planlayacağız” diye konuştu.

KENTİN ANAYASASI MERCEK ALTINDA

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın sanayi şehri özelliğinin yanı sıra turizm zenginlikleri ile ön plana çıktığını belirterek ” Kentin geleceği toplumun menfaatinden geçiyor.Bulunduğumuz yüzyıl kentlerin yüzyılı olacak” dedi. Büyükşehir Belediyesive Bursa İl Özel İdaresi tarafından 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’na göre ortaklaşa hazırlanan ‘ 1/100000′ ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı çalışmaları kapsamında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1/100000 planın önemli olduğunu ifade etti. Planlamaların kentin geleceği ve anayasası olduğunu dile getiren Altepe, “İnşallah bu planı en güzel şekilde gerçekleştirmek bizlere yakışır. Bursa’mız her konuda örnek. Bu planlarla da örnek olacak. Bursa’nın geleceği çok önemli. Şu anda içinde yaşadığımız asır, kentlerin asrıdır. Şehirler yarışıyor. Her şehir daha çağdaş görünüme kavuşmak, sağlıklı ve ulaşılabilir olmak için çalışıyor. Kentin değerlerinin öne çıkması, kentin geleceğinin daha parlak olması gerek. Bu konuda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bursa, özellikli bir kent. Her türlü nimeti üzerinde barındırıyor” diye konuştu.

“BURSA’NIN GELECEĞİ PLANLANIYOR”

Dünyanın önde gelen tarım ürünlerinin Bursa’da yetiştirildiğine dikkat çeken Altepe, Bursa’nın aynı zamanda ipek yolu ve baharat yolu üzerinde bulunan bir ticaret şehri olduğunu kaydetti. Bursa’nın her türlü birikimi olan bir şehir olduğunu söyleyen Altepe, Bursa’nın sanayi şehri özelliğinin yanı sıra turizm zenginlikleri ile ön plana çıktığını belirtti. Altepe, “Bursa’mızın öne çıkan tek kimliği, sanayi şehri olmasıdır. 25′i aşan sanayi bölgemiz var. Şelırin her bölgesi sanayi ile kaplı. Üreten bir şehir. Bu şehrin çağdaş bir kent olması için herkese görevler düşüyor. Tüm kurum ve kuruluşlarımıza büyük iş düşüyor. Daha sağlıklı bir şekilde planlanma şart. Üniversite öğretim üyelerimiz tüm alanlarda inceleme ve araştırmalarım yapıyor. Çalışmalarımız şeffaf bir ortamda sürüyor. Geleceğimizi hep birlikte planlayacağız. Çocuklarımız ve torunlarımız bu şehirlerde yaşamaya devam edecek” şeklinde konuştu.

AVRUPA’YLA ORTAK BAĞLAR

Bursa’nın bölgesel gelişmişliği hakkında bilgi veren İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim ÜyesiProf. Dr. Gülden Erkut, Bursa’nın en hızlı büyüyen şehirlerden biri olduğunu kaydetti. Bursa’da sektör analizleri yaptıklarını söyleyen Erkut,”Bursa’da, otomotiv, tekstil, tarım – gıda, Uludağ ve turizm ön plana çıkıyor. Bursa’da potansiyel kaynaklar var. Otomotiv sektöründe üretim yapan firmaların yüzde 50′sinde AR-GE birimi var. Avrupalı güçlü ortaklarla kurulan bağlantılar sayesinde Bursa sanayisi önemli fayda sağladığını tespit ettik.Bursa, Türkiye’de bilim ve teknoloji alanında kilit illerden birisi” dedi.Bilgilendirme toplantısında söz alan öğretim üyeleri, ’1/100000′ ölçekli Bursaİl Çevre Düzeni Planı çerçevesinde doğal yapı, turizm, tarihi kültürel miras,sanayi, konut, ticaret ve ulaşım alanlarında bilgi verdi.