HEDEF, KALİTEYİ YÜKSELTMEK

Bursa Hakimiyet 04.02.2013 Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 60′a yakın akademisyenin koordinasyonunda kentin tüm paydaşlarının görüş ve önerileriyle şekillenen 2030 yılı 1/100.000 ölçekli İl Çevre Düzeni taslak planı, Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine sunuldu. BUSKİ Konferans Salonu’nda Proje Koordinatörü İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Başkanı Prof.Dr. Handan Türkoğlu tarafından yapılan sunuma Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanısra belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

BİN ADET HARİTA

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında başlayan planlama çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşık 60 akademisyenin koordinatörlüğünde tüm toplum katmanlarının görüşleri alınarak şekillenen 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının temel vizyonunun yüksek ya sam kalitesine sahip bir Bursa olduğunu söyledi. Türkoğlu, çalışmanın planlamada katılımcılık açısından Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Çalışmalar kapsamında bin adet sayısal harita hazırlandığını, bugüne kadar proje paydaşları ve toplumun farklı katmanları ile 180 toplantı yapıldığını ve bu toplantılara 2 bin 780 kişinin katıldığını belirtti.

PROJELERLE ÖRTÜŞÜYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kamuoyunda Bursa nüfusunun 2030′larda 5-6 milyonlara çıkacağı yönünde açıklamalar yapıldığını hatırlatarak, “Bursa 3 milyon sınırını 2020′li yılların başında aşacak. 2030′lu yıllarda 3,4 milyon, 2050′de ise 4 milyon sınırı aşılacak. Bursa’da yaşam kalitesi yükselmeye başladı. Standartları yüksek olan bir şehre göç olmaz. Bu veriler, yüksek yaşam kalitesi hedefine daha kolay ulaşabileceğimizi gösteriyor. Bu çalışmada belirlenen strateji zaman Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz projelerle örtüşüyor” diye konuştu.