KİRLETEN SANAYİ GELMESİN

Bursa Hayat 19.11.2011 Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin anayasası olarak 1/100 bin ölçekli il çevre düzeni planına büyük önem verdiklerini belirterek, 4 üniversiteden 60 akademisyen, 300 kurum kuruluş ve 800′e yakın katılımcı ile hazırlanan il çevre düzeni planı ile kent kimliğinin yeniden şekilleneceğini söyledi. Başkan Altepe, Bursa’nın geleceğine yön verecek olan 1/100 bin ölçekli il çevre düzeni planı hakkında açıklamalarda bulundu. Bursa’nın kıt kaynaklarla geleceğe en etkin şekilde taşınması için kentin tüm katmanlarını yönetime dahil ettiklerini dile getiren Başkan Altepe, 1 /100 bin ölçekli il çevre düzeni planının hazırlanma aşamasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’nden 60 akademisyen,300 kurum ve kuruluş ile 800′e yakın kişi ile ortak çalıştıklarını vurguladı. Başkan Altepe, konunun Kent Konseyi bünyesinde de toplumun tüm katmanlarının tanıtımıyla tartışmaya açıldığını ve her öneriyi dikkate aldıklarını da vurguladı. Bursa’nın geleceğini yönelik izlenecek yol haritasını belirleme konusunda çok titiz davrandıklarım ifade eden Başkan Altepe, “Bu çalışmanın bugüne kadar yapılmaması nedeniyle Bursa hızlı ve çarpık yapılaşmanın kurbanı oldu. Kentin kaderini belirleyecek bu tür çalışmalann tek merkezden yürütülmesi gerekiyor. Bu ana planlar zamanında yapılamadığı için her ilçe belediyesi kenti planlarını yaptı. Bu planlar sonucunda da Çalı, Kayapa, Hasanağa, Akçalar, Görükle, Barakfakih, Minareliçavuş kendi sanayi bölgelerini oluşturdu. Herkes kendi beldesine sanayi bölgesi yaptı. Oysa bunların tek merkezden belirli bir disiplin altında yapılması gerekiyordu” dedi.
KİRLETİCİ SANAYİ İSTEMİYORUZ
İstanbul için hazırlanan il çevre düzeni planında oradaki sanayi tesislerinin Bursa’ya kaydırılacağı yönündeki iddiaları da yanıtlayan Başkan Altepe, böyle durumun söz konusu olmadığını söyledi. Bursa’da yeni sanayi alanları oluşturmadıklarını ve Mustafakemalpaşa OSB dışında sanayi bölgelerinde yer kalmadığını ifade eden Başkan Altepe, “Zaten bizim bunu yapmaya bile kaynaklarımız yetmez. En basitinden bir boyahane, küçük ölçekli bir ilçe kadar su tüketiyor ve suyu tamamen kullanılamaz hale getiriyor. Mevcut Organize Sanayi Bölgelerimizde yeteri kadar boyahane var. Biz artık kirletici sanayiyi Bursa’da istemiyoruz. Bizim bu kararlı tutumumuz sayesinde Bursa’daki fabrikalar yeni bir yatırıma girdiklerinde Kütahya, Bilecik, Adapazan ve Eskişehir’e yöneliyor. Bu bölgelerde büyük bir gelişim gözleniyor” diye konuştu. Yeni yapılacak otoyol ve deniz ulaşımı ile Bursa’nın artık İstanbul’a daha da yakınlaşüğını dile getiren Başkan Altepe, “Bursa İstanbulluların
yoğun stres ve trafikten kaçıp, nefes alacaklan bir yer olacak. İstanbul’da çalışanlar, dinlenmek, gezmek ve Bursa’nın nimetlerinden yararlanmak için Bursa’ya gelecek. Bunun dışında İstanbul’da sanayi yatırımı için kimseyi Bursa’ya kabul edemeyiz. Bursa’nın gelecek vizyonunu, tarihi ve tabii kaynaklarını değerlendirmek suretiyle turizm olarak belirledik ve tüm çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz” dedi.