VİZYON SÖZU

Bursa Hakimiyet Gazetesi 22.03.2013 Bursa’nın 2030 yılı stratejik çevre planı açıklandı. Göç ve nüfus artışının yavaşlamasını öngören plana göre, 2030 yılında Bursa’nın nüfusu 3 milyon 400 bin kişi olacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 5 üniversiteden 60 akademisyenin çalıştığı, şehrin tüm kesimlerinin tavsiyeleri ile şekillenen 2030 yılı 1/100 bin ölçekli İl Çevre Düzeni taslak planı, düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Dobruca Sosyal Tesisleri’nde yapılan sunumda Proje Koordinatörü İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Handan Türkoğlu, yoğun emek harcanarak hazırlanan plan hakkında bilgiler verdi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sunum öncesi yaptığı konuşmada, Bursa’nın geleceği açısından büyük önem taşıyan ve geleceğe dönük ana kararların alındığı çalışmanın planlamada katılımcılık bakımından Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Çalışmalar çerçevesinde, bugüne kadar proje paydaşları ve toplumun farklı kesimleri ile 180 toplantı yapıldığını ve bu toplantılara 2 bin 780 kişinin katıldığını belirten Başkan Altepe, “Bu tür nazım plan çalışmalarında en fazla tenkit edilen, şeffaflık ve katılımcılık olmadığıdır. Birilerinin gelip planları yaptığı söylenir. Ancak biz 20 uzman hoca ve 60 akademisyenin katkılarıyla yaptığımız bu planlamada toplumun tüm kesimlerine ulaştık” dedi.

HEDEF YÜKSEK

Plan hakkında bilgiler veren Proje Koordinatörü Prof. Dr. Handan Türkoğlu, çalışmalarında tarımdan sanayiye, depremsellikten yapı stokuna kadar Bursa’nın mevcut durumunun rakamlarla ortaya konulduğunu ve planlamanın bu dengeler gözetilerek yapılacağını söyledi. Kentsel dönüşümün mutlaka üst ölçekli planlar doğrultusunda ele alınması gerektiğini dile getiren Türkoğlu, “Kentsel dönüşüme Yıldırım ve Osmangazi gibi yoğun yapılaşmış, düzensiz ve sakıncalı alanlardan başlamanın uygun olduğunu düşünüyoruz. Parça parça yapılan dönüşüm uygulamaları birbirinden kopuk olacak ve sonradan çeşitli sıkıntıları yol açabilir. Ayrıca yeni bir sanayi bölgesi öngörmüyoruz” dedi.