ANASAYFA > HABERLER > 1/100000 ÖLÇEKLİ BURSA İL ÇEVRE DÜZENİ PLANI VİZYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1/100000 ÖLÇEKLİ BURSA İL ÇEVRE DÜZENİ PLANI VİZYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KENTİN İMAR ANAYASASI OLARAK NİTELENDİRİLEN ‘1/100000 ÖLÇEKLİ BURSA İL ÇEVRE DÜZENİPLANI’NIN VİZYON BELİRLEME ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Bursa’nın geleceğinin şekillendirildiği ‘1/100000Ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı’nın vizyon belirleme çalıştayı, ilçe belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’na göre ortaklaşa hazırlanan ‘1/100000ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı’nın vizyon belirleme çalıştayı, AtatürkKongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) yapıldı. Toplantıya, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, ilçe belediye başkanları, daire başkanları, il müdürleri, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) öğretim görevlileri ve şehir plancıları katıldı.

Toplantı öncesinde çalışmalar hakkında bilgi veren Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, Bursa’nın yeni kurulan bir şehir olmadığını, 15 milyon yılöncesine ait yaşamların tespit edildiğini dile getirdi. Bursa gibi bir şehrin 3yıllık, 10 yıllık ve 100 yıllık planlarının olması gerektiğini belirten Karadağ, “Bu konuda devlet ve belediyeler öncü olmalıdır. Şehirler daha düzenli olmadır. Bursa, tarih, kültür ve sanayi şehridir. Bu çalışmalarla,değerlerimizin önünü açacak, gençlerimize, torunlarımıza güzel bir miras bırakacak projeler üretilmesini temenni ediyorum” dedi.Nisan ayında başlanançalışmaların katılım ve şeffaflık anlayışı içerisinde devam ettiğini belirtenKaradağ, her kesimden insanın çalışmalara katılmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.
“Türkiye’de en büyük sıkıntı plansızlıktır”

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Handan Türkoğlu, katılımcılara çalışmaların süreci hakkında bilgiverdi. Çeşitli görüşmeler yaparak, görüşler alıp, odak grup toplantıları gerçekleştirerek birinci aşamayı tamamladıklarını hatırlatan Türkoğlu, daha sonra hem bilimsel verilerden hem de çalışma gruplarından ortaya çıkan verilerle GZFT çalışmaları yaptıklarını anlattı. Şehir planlama kapsamında akademisyenlerin yer aldığı bir proje yönetim merkezi oluşturduklarını belirten Türkoğlu, bundan sonraki aşamaların ‘stratejilerin ve projelerin tanımlanması’,‘eylem planlarının hazırlanması’ ve ‘planın üretilmesi’ süreciyle devam edeceğini ifade etti.Doç. Dr. Anlı Ataöv ise toplantıda, çalışmada izlenen yöntemler hakkında bir sunum yaptı.