BURSA’NIN ANAYASASI MERCEK ALTINDA

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1/100000 Ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı’nın ‘kentin anayasası’ olduğunu söyleyerek, “Bursa’nın geleceğini çok önemsiyor ve adımlarımızı buna göre atıyoruz. Bursa’nın vizyon bir kent olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa İl Özel İdaresi tarafından 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’na göre ortaklaşa hazırlanan “1/100000 Ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı” çalışmaları bilgilendirme toplantısı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nisan ayında başlanan çalışmaların olumlu geçtiğini belirterek, kent dinamikleriyle sivil toplum kuruluşlarının da plana destek verdiğini ifade etti. Başkan Altepe, planın ‘kentin anayasası’ olduğunu söyleyerek, “Bursa’nın geleceğini çok önemsiyor ve adımlarımızı buna göre atıyoruz. Çağımız artık kentlerin yarıştığı bir çağ. Her şehir kendi pozitif değerlerinin öne çıkması için yarışıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de Bursa’nın vizyon bir kent olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Bursa’nın özel, güzel ve her türlü nimeti barındıran bir kent olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bursa’nın öne çıkan en önemli özelliklerinden biri sanayi kenti oluşudur. Bursa’da 13’ü organize olmak üzere 25’i aşan sanayi bölgesi bulunuyor. Binlerce fabrikası olan üreten bir şehir, Bursa. Bu kentin çağdaş bir kent olarak geleceğe taşınmasında elimizden geleni yapalım. Şehrin geleceğini sağlıklı bir şekilde planlayalım. Bu konuda çalışmalarımızı şeffaf bir ortamda sürdürüyoruz. Geleceğimizi sağlıklı bir şekilde planlayalım istiyoruz” diye konuştu.

“Bursa çok hızlı büyüyor”
Başkan Altepe, Bursa’nın hızlı büyüyen bir şehir olduğunu da dile getirerek, “Bursa, 50 yılda 17-18 kat büyüdü. Bu büyümeyle birlikte sıkıntılar da büyüyor. Ancak geleceği düşünerek adımlarımızı atmalıyız. Bu kentin geleceği şahısların değil, toplum için önemli. En büyük amaçlarımızdan biri çalışmalarımızda paylaşımı ve katılımı sağlamaktır. Herkes burada elini taşın altına koysun istiyoruz. Bizler her alanda başta çevre ve ulaşım olmak üzere her konuda haklın desteğini almalıyız” şeklinde konuştu.
Yapılması gerekenlerin ve atılması gereken adımların belli olduğunu söyleyen Başkan Altepe, sanayi ve üreten bir şehir olan Bursa’nın tek yönlü geliştiğini bildirdi. Gelişimin her alanda sağlanması gerektiğine işaret eden Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından örnekler verdiği konuşmasında, yerli tramvay ve metro üretiminde Bursa’da ilk belgenin alındığını da söyledi. Başkan Altepe, “Kentimizin daha teknolojik ürünler üretmesi gerekir. İleri teknolojiyi kullanan sanayiye ihtiyaç var. Bursa bir tarih başkenti, önemli bir turizm şehri de olabilir. Bundan sonraki vizyonun Bursa’nın çağdaş bir turizm kenti olması için planlanması gerekir. Araziyi ve imkanları en iyi şekilde kullanmak hakkımız” dedi.
Bursa’dan sonra sanayinin Kütahya gibi diğer illere kaydığını söyleyen Başkan Altepe, Bursa’nın her köşesinde otel inşaatları sürdüğünü ve bunların yapımı için de işadamlarına yönlendirmeler yapıldığını belirtti, bu sebeple 1/100000 ölçekli Bursa İl Çevre Planı’nı çok önemsediklerini vurguladı.
Uzmanlar da plana destek veriyor
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel de ilin gelişimini kontrol eden durumlarda bu planların etkisine dikkati çekti. Demirel, Türkiye ve Bursa’nın gelişimi dikkate alındığında yeni ve sağlam bir çalışmanın hayata geçirildiğini kaydederek, fiilen başlayan çalışmaların Haziran 2012’de tamamlanacağını ve bu planlama çalışmalarının uzman akademisyenlerin desteğiyle yürütüldüğünü söyledi.
Konuşmaların ardından Şehir Plancısı Uluay Koçak Güvener, 5302 sayılı kanunun 6. maddesine göre yapılmaya başlanan plan çalışmalarının teknik detaylarıyla ilgili bilgiler verdi. Daha sonra, Bursa İl Özel İdaresi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nin de çalışmalarına destek verdiği plan hakkında, uzmanlar tarafından bilgilendirme sunumları yapıldı. Prof. Dr. Gülden Erkut ‘Bölgesel Değerlendirme’, Prof. Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı ‘Doğal Yapı’, ‘Orman’ ve ‘İklim’, Prof. Dr. Remzi Karagüzel ‘Yer Bilimleri’, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ‘Depremsellik’, Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy ‘Tarım’, Doç Dr Feza Karaer ‘Çevre Sorunları’, Prof. Dr. Nuran Zeren Gülersoy ‘Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması’, Prof. Dr. Mehmet Ocakçı ‘Sanayi’, Prof. Dr. Handan Türkoğlu ‘Konut’, Prof. Dr. Halit Çıracı ‘Ticaret’, Doç Dr. Ferhan Gezici ‘Turizm’ ve Prof Dr. Haluk Gerçek ‘Ulaşım’ konularında sunumlar yaptı.